Garanti ve İade Şartları

Ürünüm hatalı, ne yapmalıyım?

www.markadayim.com'da satılan tüm ürünler üretici firma garantisi altındadır. Satın aldığınız ürünler kullanım süresi boyunca gerek malzeme ve işçilik gerekse montaj hatalarından dolayı deforme olursa, ürününüz garanti süresi içinde ücretsiz olarak yetkili servisler tarafından tamir edilir. www.markadayim.com, ürün onarımı veya değişimi yapmamaktadır. Cayma hakkı Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nin 5. Maddesine göre, müşteri, "Ürünü teslim aldığı tarihten itibaren 14 (on dört) gün içerisinde geri iade edebilir. Buna göre, müşteri, ürünü aldıktan sonra, 14 gün içerisinde iade etme hakkına sahiptir. Bu madde hakkında geniş bilgi almak isterseniz yasal haklar sayfamızı inceleyebilirsiniz. markadayim.com bu konuda sizlere tüketici hakları kanunları çerçevesinde yardımcı olacaktır. Cayma hakkından faydalanabilmek için;

1) İadenin, satın alınan ürünün ambalajı açılmadan, tahrip edilmeden, bozulmadan ve ürün kullanılmadan teslim tarihinden itibaren ondört (14) günlük süre içinde gerçekleştirilmesi gereklidir. Ürünün kutusu üzerindeki, ithalatçı veya üretici firma tarafından yapıştırılmış olan etiketlerin ya da bandın yırtılması, vakumlu veya jelatinli ambalajın açılması durumlarında, iade talepleri kabul edilmemektedir. İade etmek istediğiniz ürün ile ilgili görüşlerinizi içeren bir iade dilekçesini de göndereceğiniz paketin içine ekleyiniz.

2) Ürünün kutusu üzerindeki, ithalatçı veya üretici firma tarafından yapıştırılmış olan etiketlerin ya da bandın yırtılması, vakumlu veya jelatinli ambalajın açılması durumlarında, iade talepleri kabul edilmemektedir.

3) Haktan faydalanmak için, satın alınan ürüne herhangi bir zarar gelmemesi ve ürünün tekrar satılabilecek durumda olması gerekir.

4) Müşteri, ürünü, kendisine teslim edildiği andaki durumu ile geri vermekle ve kullanım söz konusu ise kullanma dolayısıyla malın ticari değerindeki kaybı tazminle yükümlüdür.

5) Ürün siparişi aynı gün içinde saat 14.00 a kadar ürünler kargoya verilmeden  0 (530) 844 10 58 numaralı telefondan iptal edilebilir.

6) Ürün arızalı, hasarlı veya ayıplı değil ise özel istek üzerine iptal veya iade edilemez. Kargo masrafını kim öder? Cayma Hakkı kullanılarak iade edilen ürünler için kargo masrafı müşteriye aittir. Ürün arıza ve bizden kaynaklanan problemlerdeki değişimlerde kargo ücreti satıcıya aittir. KIRIK , ÇATLAK VS. HASARLI ÜRÜNLERİN KARGO FİRMASINDAN ZABIT TUTTURULMADIĞI TAKTİRDE ÜRÜN İADESİ KABUL EDİLMEYECEKTİR.

Ücretsiz Kargo

Tüm alışverişlinizde kargo ÜCRETSİZ!

Fırsatlar

En cazip fırsatlar sizi bekliyor

Güvenli Alışveriş

256 Bit Şifreleme ile Güvendesiniz

Bizi Arayın

Pzt-Cuma: 09:00-18:00 - Ctesi: 09:00-13:00